Eesti Rahvusraamatukogu visiooniks on olla uue põlvkonna raamatukogu ning arengumootoriks Eesti raamatukogudele. Sellega seoses on rahvusraamatukogu algatanud mitmeid arendusprojekte.
Innovatsiooniprojekt „Raamatud liikuma” (2019-2022) taotles kaasaegset tehnoloogilist lahendust raamatukogulaenutuse teenusele. Projekti eesmärk oli ühendada Eesti raamatukogude kollektsioonid ühte lihtsasse otsingusse, mis töötab olemasolevate e-kataloogide peal ning võimaldab kasutajal soovitud raamatuid koju tellida kõikjalt Eestist.
Projekti tulemusena valmis nii arvutitest kui nutiseadmetest mugavalt kasutatav keskkond Minu Raamatukogu (MIRKO), kus kasutaja saab kirjandust otsida, tellida kirjandust valitud pakiautomaati või kulleriga otse koju, tellimuste menetlemise käiku jälgida, raamatu saabumisest ja tagastustähtaegadest teavitusi saada, loetud raamatut sõbrale soovitada ja kasvõi laenutust sõbrale ümber vormistada jne. Tellimuste menetlemiseks valmis raamatukogude jaoks eraldi halduskeskkond. Uue teenusega muutuvad raamatukogudesse hangitud väljaanded mobiilseks ning lugeja koduraamatukoguks saab terve Eesti raamatukoguvõrk.
Projekt „Raamatud liikuma” sai toetust EASi innovatsiooni edendavate hangete programmist. Toetuse summa: 333 332.50€.
Projekti meeskond
Projekti koordineeris projektinõukogu koosseisus:
Kristel Veimann, teenuste juht
Villu Lõhmus, IT arenduskeskuse juht
Jane Makke, raamatukoguteenuste arenduskeskuse juht
Heleen Karja, laenuteenuse juht
Anders Abel, Net Group OÜ esindaja
Projekti vältel tehti koostööd kõigi laenutusteenusega seotud osapooltega (raamatukogud, kasutajad, Kultuuriministeerium, Haridus- ja Teadusministeerium, kohalikud omavalitsused).
Raamatukogude töörühm:
Eesti Hoiuraamatukogu (Gerda Kulli-Kordemets)
Eesti Maaülikooli Raamatukogu (Tiina Tohvre)
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia raamatukogu (Ilvi Rauna)
Eesti Rahvusraamatukogu (Heleen Karja, Jane Makke, Riin Olonen)
Riiklik e-laenutus on e-väljaannete laenutamise keskkond, mis koondab nii e-raamatuid, e-ajalehti, e-ajakirju kui audioraamatuid. Teenust saavad tasuta kasutada kõik Eesti ID-ga inimesed ning seda nii nutiseadmest kui ka veebilehitsejast. Uus teenus soovitakse siduda ka rakenduskõrgkoolide vajadustega, et toetada õppetööd. Samuti saab keskkond olema kasutatav erivajadustega inimestele, sh ka näiteks pimedatele ja vaegnägijatele. Keskkonnas saab e- väljaandeid nii vastu võtta, hoiustada kui laenutada ja teenuse kasutatavus saab olema võimalik sõltumata interneti olemasolust.
Miks:
Üle-euroopalisest uuringust, milles osalesid ka Eesti Rahvusraamatukogu ja Tartu Ülikooli raamatukogu – kokku 2500 inimest – selgus, et inimesed tahavad e-raamatuid raamatukogudest laenutada.
Ligi 90 protsenti vastajatest pidas oluliseks võimaluseks raamat ka oma seadmesse alla laadida.
Hetkel Eestis üleriigiline ja ühtsetel alustel toimiv tasuta riiklik e-väljaannete laenutamise süsteem puudub.
RaRa avas 2023. aasta alguses e-laenutuse
MIRKO e-väljaannete laenutusteenus võimaldab kasutajal lugemiseks või kuulamiseks saada nii ilu,- kui ka lastekirjandust ning seda nii telefonis kui veebis. Samuti luuakse võimalus laenutada õppematerjale, e- väljaandeid ja kuulata audioraamatutuid.
Teenus on kättesaadav alates 14. veebruarist 2023 kõigile Eesti inimestele veebikeskkonnas või äpi vahendusel.
MIRKO platvormi arendab Netgroup ja tööde plaanitav valmimistähtaeg oli jaanuari lõpp 2023.
Käesolev projekt on osa suuremast tervikust, mille tulemusena soovitakse pakkuda lugejatele ühte e-kataloogi ning hankida raamatukogudele seda toetav üks ühtne raamatukogusüsteem. Kaasaegse lahenduse loomisel on kesksel kohal lõppkasutaja ning tema vajadused, seetõttu pannakse suurt rõhku lõppkasutaja ootustest lähtuva teenuse disainimisele. Samas on raamatukogusüsteem raamatukogule tööks hädatarvilik põhiinfosüsteem, mille najal töötavad mitmed teisedki olulised infosüsteemid. Üks ühtne raamatukogusüsteem peab seega arvestama nii raamatukoguhoidja, raamatukogu kasutaja kui ka teenuste partnerite vajaduste ja ootustega.
Viimase 20 aasta jooksul on Eesti raamatukogudes paralleelselt kasutusel mitu erinevat e-kataloogi ja raamatukogusüsteemi. Need on oma kasutajakogemuse ja pakutavate teenuste poolest kui ka raamatukogude igapäevaseid tööprotsesse toetavate funktsionaalsuste poolest üsnagi erinevad. See aga tähendab ka dubleerimist ning ebamõistlikku aja- ja rahakulu. Mitmeid töid, mida saaks üheskoos lihtsamalt ja kiiremini ära korraldada, tehakse erinevates asutustes üha uuesti ja uuesti. Probleemiks on ka kataloogiandmete kvaliteet, aja- ja asjakohasus.
Lugejad soovivad info otsimiseks ühte e-kataloogi Muuseumide ja raamatukogude külastajate ja mittekülastajate uuring. Kantar EMOR, 2018
Kolme eraldiseisva infosüsteemi ülalpidamine ja arendamine ei ole otstarbekas Raamatukogusüsteemide kaasajastamise analüüs. KPMG Baltics OÜ, 2019
Projekti käigus:
Viiakse läbi kasutajauuring – kasutajauuringu raport valmib mais 2022
teostatakse e-kataloogi teenusedisain – prototüübi esmane kontseptsioon valmib juunis 2022
Teostatakse ärianalüüs – tänase olukorra analüüs valmib juulis 2022 ja oodatava olukorra analüüs oktoobris 2022
E-kataloogi prototüübi ja analüüsi tulemuste esitlemine toimub detsembris 2022
PROJEKTI AJAKAVA
PROJEKTI MEESKOND
Vastavalt riigihanke tulemustele teostavad raamatukoguteenuste ärianalüüsi ja teenusedisaini projekti Ernst & Young Baltics AS koostöös strateegilise disaini agentuuriga Rethink.
Analüüsi tellijaks on Eesti Rahvusraamatukogu üleriigiliste raamatukoguteenuste arenduskeskus.
Projekti kaasatud raamatukogud: Eesti Kirjandusmuuseum, Eesti Maaülikooli raamatukogu, Tallinna Tehnikaülikooli raamatukogu, Sisekaitseakadeemia, Eesti Lastekirjanduse Keskus, Lääne-Virumaa Keskraamatukogu, Pärnu Keskraamatukogu, Põlva Keskraamatukogu, Narva Keskraamatukogu, Saaremaa Keskraamatukogu, Lääne Harju Valla Raamatukogu, Tapa vallaraamatukogu, Ülenurme Raamatukogu, Põlgaste Raamatukogu-külakeskus, Tartu O. Lutsu nimeline Linnaraamatukogu, Tallinna Keskraamatukogu, Viljandi Linnaraamatukogu, Tõrva Linnaraamatukogu, Põltsamaa raamatukogu, Pärnu Kutsehariduskeskuse raamatukogu, Narva Vanalinna Riigikooli raamatukogu, Kose Gümnaasiumi raamatukogu, Tallinna Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu, Tartu Ülikooli Raamatukogu.
Projektis aktiivselt osalevad kohalikud omavalitsused ja partnerid: Elva vald, Põhja-Sakala vald, Saare vald, Pärnu linn, Kultuuriministeerium, Haridus- ja Teadusministeerium ning Eesti Linnade ja Valdade Liit.
Raamatukoguteenuste ärianalüüsi ja teenusedisaini projekti tutvustus toimus 17. jaanuaril 2023.
Salvestust esitlusest saab vaadata RaRa YouTube kanalilt
Projekti rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.
Kontakt:
Margus Küppar
projektijuht
üleriigiliste raamatukoguteenuste arenduskeskus
Eesti Rahvusraamatukogu Margus.kyppar@nlib.ee 515 6564