1. Mis on trükise algmaterjal?
Trükise algmaterjal on väljaande avaldamiseks loodud digitaalne andmekogum- e samaväärne või samaväärse sisuga trükieelne fail
Trükise tootmise algmaterjali fail või samaväärse sisuga faili koopia.
2. Kuidas esitada algmaterjali faile?
Kirjastajaportaalis saab faile üles laadida kahel viisil. ’Lisa failid’ nupu alt laetakse failid üles otse teie arvutist. ’Lisa failid FTPst’ nupu abil saab siduda failid, mis on eelnevalt rahvusraamatukogu FTPsse üles laetud väljaande andmetega.
Kui failid on üles laaditud, siis lõplik failide edastamine toimub käsuga „Esita arhiveerimiseks“
3. Kas üleantav fail peab olema tegelik pdf-trükifail (st selline, kus kõik visuaalne materjal on täiskavliteedis) või võib olla ka pildiliselt madalama resolutsiooniga pdf-fail?
Eelistame arhiveerimiseks originaal PDFi aga sobib ka madalama resolutsiooniga PDF.
Failil ei tohi olla kirjutuskaitset ja fail ei tohi olla krüpteeritud. Vt lisaks www.nlib.ee/nouded-failidele
4. Kas me peame üles laadima kõik e-raamatud, ka siis kui raamatud erinevad vaid ISBNide poolest, sisud on samad ja paberväljaande sisu on juba üles laetud?
Kirjastajaportaali tuleb üles laadida ja esitada arhiveerimiseks kõikide ühe nimetuse eri formaatides väljaannete (trükis, võrguväljaanne, e-pub) failid. Failid tuleb edastada ka juhul kui trükise algmaterjali failid ja võrguväljaande failid on sisult ja vormilt samad (pdf).
Kui e-raamat on välja antud epub formaadis, siis tuleb ta ka epub formaadis üles laadida E-raamat ja trükiraamat on kaks erinevat väljaannet, neist on elektronkataloogis kaks erinevat kirjet ja ka digitaalarhiivis kaks erinevat arhiiviobjekti.
Kui ühes taotluses on eri formaadis väljaanded (trükis, võrguväljaanne, e- pub), siis nende failide edastamiseks tuleks kõikide väljaannete failid üles laadida.
5. Kui meie raamatutel on mitu tootjat, kes peab loovutama failid?
Säilituseksemplari seaduse järgi on e-raamatute failide üle andmise kohustus kirjastajal võimalusega kokku leppida tootjaga (www.riigiteataja.ee/akt/S%C3%A4ES pt 2 §5). Kui tootja on nõus ja saavutate omavahel kokkuleppe, et nemad annavad teie failid üle, siis saate teha nad Kirjastajaportaalis oma kirjastuse kasutajateks failide loovutamise õigustega.
6. Kas failide esitamisel piisab ainult sisufailist?
Faili sisu peab vastama võimalikult üks ühele trükisele, sh sisaldama kaasi, kõiki lehekülgi ja lisasid. Kui sisufail kaasi ei sisalda, tuleb trükise kaaned lisada eraldi failina. Kui täieliku väljaande failide loovutamine ei ole võimalik, siis saab selle märkustesse märkida väljaande üldandmete juures.
7. Mida teha, kui kirjastusel ei ole võimalik loovutada trükise algmaterjali faile?
Kui väljaandjal ei ole võimalik esitada trükise algmaterjali faili / faile, loovutatakse Eesti Rahvusraamatukogule 4 lisaeksemplari. Kui väljaandjal on eelnev info, et faile pole võimalik esitada, tuleks standardnumbri taotluse juurde juurde lisada vastav märkus – faili ei saadeta, asendatakse lisaeksemplaridega.
8. Kas korra üles laetud faili on võimalik ka enne arhiveerimiseks saatmist kustutada/asendada (kui juhtus näiteks kogemata vale fail)?
Enne lõplikku arhiveerimisele saatmist e ’Esita arhiveerimiseks’ nupule vajutamist on võimalik faile kustutada ’Kustuta’ nupu abil, seda tuleb vajutada kaks korda. Juba üles laetud failide järjekorda muuta ei ole võimalik.
9. Tekkis küsimus, et kuidas me saame kirjastajaportaali lisada jätkväljaannete faile?
Jätkväljaannete faile tuleb esialgu loovutada Rahvusraamatukogu FTP kaudu. Selleks peate looma Kirjastajaportaalis kirjastaja konto, FTP kasutajatunnused ja paroolid saadetakse teile e-mailiga.
10. Mida kujutavad täpsemalt endast ligipääsud ja nende piirangud? Näiteks mis vahe on autoriseeritud töökohal ja RR arvutitel?
Ligipääsu piirangud kohaldatakse väljaande kasutamisele digitaalarhiivis. Autoriseeritud töökoht on spetsiaalne arvutiterminal, ilma kopeerimise ja alla laadimise võimaluseta, mis on mõeldud digitaalse säilituseksemplari kohalkasutuseks. Rahvusraamatukogu sisevõrgu arvutid ei ole sama, mis autoriseeritud töökoht. Sisevõrgu arvutid võimaldavad nii alla laadimist kui kopeerimist. Kui ei soovita neis arvutites väljaannet alla laadida ja vaadata lasta, siis tuleb ka vastav piirang seada. Sama kehtib välisvõrgu kohta. Kirjastajaportaalis on vaikimisi alati käesolev kuupäev märgitud kättesaadavaks tegemise alguskuupäevaks. Kui väljaannet ei soovita kättesaadavaks teha, siis tuleb see kuupäev jätta tühjaks.
11. Kuidas märkida autoriõiguseid?
Autoriõigused määratakse terve väljaande kohta ja need lisatakse vastavalt kirjastuslepingule, olenevalt kas tegemist on vabakasutuses või autoriõigustega kaitstud teosega. Täpselt nii nagu on märgitud trükises tiitellehe pöördel copyright’i märgi juures. Kindlasti tuleks märkida ka autoriõiguste omaja – isik või isikud nii juriidilised kui füüsilised, kellele kuuluvad teose autoriõigused (näiteks originaalteose õigused, tõlkeõigused, kujundaja õigused jne.)