Siia tuleb tekst, et SSO on UUS ja katsetame.

Vaata lahtiolekuaegasid
Toompea loss Foto: Riigikogu fotoarhiiv
Toompea loss (Erik Peinar, 2013)

Parlamendiraamatukogu on spetsialisti raamatukogu

17. märts 2023

Parlamendiraamatukogu rolli mõtestab RaRa sotsiaalia ja parlamendiraamatukogu juhataja Karmen Linask 

Karmen Linask

Miks Eesti Rahvusraamatukogu on parlamendiraamatukogu

Eesti on üks väheseid riike, kus rahvusraamatukogu ja parlamendiraamatukogu on ühendatud. Sarnased raamatukogud maailmas on USA Kongressi Raamatukogu ja Jaapani Rahvusraamatukogu. 1918. a asutatud raamatukogu loodi algselt Riigikogu tarbeks katmaks seadusandliku tegevuse vajadusi. Tänaseks oleme kasvanud rahvusraamatukoguks, kogudes, hoides ja tehes kättesaadavaks kogu rahvusliku kirjavara. Kindlasti on meie väikese riigi puhul säästlikum ja otstarbekam üks korralik raamatukogu, mida saab kasutada nii Riigikogu liige, ametnik, spetsialist, üliõpilane kui asjahuviline. 

Tänase raamatukogu puhul oleme tänulikud kauaaegsele direktrissile Ivi Eenmaale, kelle initsiatiivil sai taasloodud riigivalitsemiseks vajalik seadusandlik kogu. Taasiseseisvumise algusaastatel oli õiguskirjanduse hankimisel abiks näiteks USA Kongressi Raamatukogu ja Austria valitsus. Rahvusraamatukogu on ka 14 rahvusvahelise organisatsiooni hoiuraamatukogu, siit leiab materjale, dokumente ja andmebaase Euroopa Liidu, NATO, IMF, ILO, ÜRO jt kohta. 

Kellele on parlamendiraamatukogu suunatud? 

Lisaks Riigikogu ja teiste põhiseaduslike institutsioonide infoteenindusele saavad meie kogusid ja väljaandeid kasutada kõik õigus- ja ühiskonnateaduste huvilised. Raamatukogu kasutavad ministeeriumite ja ettevõtete spetsialistid, juristid ja tudengid. Toetame riigiasutuste töötajaid tööks vajaliku taustamaterjali otsimisel, olgu selleks siis teadusartiklid, uuringud, raportid, teiste riikide praktika vms. 

Võin julgelt öelda, et meil on Eesti parimaid õiguskirjanduse kogusid, panustame aktiivselt majanduse, poliitika ja Euroopa Liidu kirjanduse hankimisse, seda nii e-väljaannete kui füüsiliste raamatute kujul. Ekspertide abiga hangime infomanipulatsioonide, desinformatsiooni ja meediapädevuse kirjandust ning korraldame üritusi. Traditsiooniks on saanud iga-aastased meediapädevuse seminarid ja konverents. Parlamendiraamatukogude üks eripära on koostada akadeemilist kirjandust ja teadusartikleid tutvustavaid teemaväljaandeid. Seda ikka selleks, et uus ja parajasti aktuaalne info oleks lihtsamini leitav. Oma kindla kasutajaskonna on leidnud avaliku sektori teadusuuringuid tutvustav Ühiskonnauuringud ja uuemaid õigusalaseid teadusartikleid ja raamatuid ning teiste riikide seadusandlust tutvustav Summaria Iuridica 

Toetame riigiasutuste töötajaid tööks vajaliku taustamaterjali otsimisel, olgu selleks siis teadusartiklid, uuringud, raportid, teiste riikide praktika vms.

Kui väljaannetes tutvustatavaid artikleid või raamatuid ei ole võimalik veebist täistekstidena saada, ootame teid raamatukokku lugema ja koju laenama ning võimalusel saadame e-tekste meilile. Samuti aitame leida soovitud teema kohta materjale, olgu see siis riigireform, desinformatsioon, teenuse disain või ettevõtlusteooriad. Korraldame koolitusi, aruteluõhtuid ja ajaloolisi sündmusi kajastavaid e-näitusi. Meil on väga äge tiim, kes on hingega asja juures ja kelle silm särab nii lugemissaalis, koolitusi tehes kui vajalikku infot otsides! 

Mida riigikogu loeb? 

Millal saab raamatukogu külastada? 

Meid leiab Narva mnt 11 esimeselt korruselt E-R 10-20, L 12-19. 

Olete väga oodatud 1. korruse lugemissaalis (valdkonnad: õigus, majandus, poliitika, sotsioloogia, statistika, infoteadused, psühholoogia, ettevõtlus, juhtimine, desinformatsioon, Euroopa Liit ja rahvusvahelised organisatsioonid). 

Riigikogu liikmed ja Riigikogu Kantselei ametnikud saavad külastada meie Toompea lossis asuvat lugemissaali.  
 

Meeldivate kohtumisteni raamatukogus ja uudiskirja vahendusel!