Parlamendiraamatukogu
Raamatukogu üks olulisi tegevussuundasid on seotud meediapädevuste tõstmisega erinevatele osapooltele. Riik näeb raamatukogusid olulise partnerina ja kogukonnakeskustena meediapädevuse- ja teadlikkuse arendamisel. Eesmärk on tugevdada raamatukogude meedia-, digi- ja infopädevusi edendades seeläbi ühiskonnaliikmete loovust, sotsiaalset ja majanduslikku aktiivsust ning motivatsiooni osaleda elukestvas õppeprotsessis.
Meediapädevus on osa infopädevusest, mis on raamatukoguhoidja üks peamisi kompetentse. Läbi koolituste ja osalemise meediapädevuse võrgustikus on raamatukoguhoidjatel võimalus täiendada oma teadmisi meediapädevusest ja desinformatsioonist.
Läbi koolituste ja ürituste on raamatukogu töötajatel võimalus:
- tõsta oma teadlikkust erinevatest info- ja meediakanalitest – pakkuda alternatiivseid võimalusi info hankimiseks;
- arendada info kriitilist hindamist, digipädevust ja digiturvalisust – aidata kasutajatel inforohkes ühiskonnas eristada meediatarbimisel faktidel põhinevat infot valeinfost;
- omandada teadmisi, kuidas hoiduda pettuste ja manipulatsioonide küüsi sattumast.
Pettuste kasvav hulk, avalikud internetipunktid raamatukogudes ja kokkupuude madala teadlikkusega inimestega loovad vajaduse arendada vastavaid kompetentse raamatukogu töötajate seas. Raamatukogu roll on suunata lugeja usaldusväärse infoni. Kogukonnas on raamatukogu usaldusväärse info saamise koht, seetõttu ootused raamatukoguhoidja teadlikkusele selles valdkonnas on kõrged. Eelkõige on oluline tõsta teadlikkust meedias leviva valeinfo suhtes, teadmised meediatoimimisest ja mõjutusvõtetest meedias sh tehisintellekti loodu.
Raamatukogudele pakume teenuse lõikes: erialakirjanduse kättesaadavaks tegemist (RVL), enesetäiendamine, koolitamine, koostöö erialavõrgustikuga, üritused, õppematerjalid.
2024. a. plaanid: kavas on raamatukoguhoidjate koolituste ettevalmistamine ja koostöövõrgustiku loomine Muukeelse 50+ meediateadlikkuse projekti raames (juuni-detsember). Täpsem ajakava tekib koostöös maakondade keskraamatukogudega.
24.10 Meediapädevuse konverents Pärnus
Desinfo uudiskirjad (juuni, september, november)
Teenusega seotud dokumendid:
- Meediapädevuse riiklik tegevuskava (loomisel)
- Projekti “Muukeelse 50+ sihtrühma meediateadlikkus” leping (juuni). Koolitus “Meediakirjaoskus raamatukogutöötajale” Meediakirjaoskus raamatukogutöötajatele – Eesti Rahvusraamatukogu
Kontaktisik: Karmen Linask