DIGAR – digiainese kättesaadavaks tegemine
Üleriigilise digiainese kättesaadavaks tegemise teenuse kaudu on raamatukogudel ja teistel mäluasutustel võimalik DIGARi vahendusel ja IIIFi protokollile tuginedes enda digikogu laialdasemalt kättesaadavaks teha. Vastavalt väljatöödatavale ärimudelile hoitakse faile ja vajalikke metaandmeid DIGARi taristul, tehes need kättesaadavaks läbi olemasoleva kasutajaliidese. Kogu infrastruktuuri majutab vastavalt ärimudelile RaRa, tagades vajaliku riist- ja tarkvara ning IIIFi protokolli alase toe, nõustamise ja vajadusel koolitamise. Seeläbi saavad raamatukogud enda tegevustes rakendada IIIFi funktsionaalsuseid ilma, et neil tekiks vajadus ise IT infrastruktuuri rajamiseks ja üleval hoidmiseks või IT ja IIIFi alaste kompetentside loomiseks. DIGARi teises arendusetapis plaanitakse luua täiendavad funktsionaalsused kasutajate kaasamiseks digikogude rikstamisesse. Funktsionaalsuseid saavad kasutada kõik üleriigilise teenuse kasutajad.
Lisaks tehnoloogilistele kasuteguritele loob digiainese DIGARi vahendusel kättesaadavaks tegemine täiendavaid turunduse ja kogude laiematele sihtrühmadele tutvustamise võimalusi.
DIGARi vahendusel tekivad teisedki IIIFi protokollil põhinevad võimalused, näiteks:
- Virtuaalnäituste loomine, täna teevad raamatukogud seda tihti lihtsalt kodulehele füüsilistest näitustest tehtud pilte üles laadides või blogispotituste stiilis (aines ei pea olema vaid nende kogust, ristkasutada on võimalik kõiki IIIFi protokollil olevaid teoseid).
- Digiainesel põhinevate mängude, viktoriinide jms loomine.
- Teiste asutuste ainese peegeldamine nende keskkondadesse (nt üks lehekülg RaRa digikogus olevast ajalehest blogipostitusse).
Pea kõik raamatukogud tegelevad kohaloo uurimise ja tutvustamisega, enamasti puuduvad neil selleks
nii tehnilised võimalused kui ka teadmised ja oskused erinevate rakenduste kasutamiseks. Samuti on tihtid juhused, kus mõnd huvitavat projekti või ettevõtmist hoiab üleval üks sädeinimene nii kaua kui ta jaksab ning seejärel kõik vaibub. Kaasaegset ja tulevikku vaatava tehnoloogia rakendamine nõuab resurssi ja oskuseid, mida kõigil asutustel ei ole mõtekas arendada või sisse osta. Jätkusuutlikuse tagamiseks on vajalikud järjepidev panustamine nii arendustesse kui isikkoosseisu.
Igapäevased tegevused:
- Hetkel on peamiseks tegevuseks DIGARi esimese arendusetapi läbiviimine.
- RaRa digikoguga IIIFi protokollile üleminek, taustal toimub väiksemahuline andmekorrastus.
- Siseriiklike ja rahvusvaheliste koostööprojektide ettevalmistamine ja läbiviimine.
2024. a. plaanid:
- DIGARi esimese arendusetapi läbiviimine ja selle tootestamine.
- DIGARi teemaline ettekanne Mäluastuste suveseminaril, mis tutvustab seniseid arenguid ja edaspidiseid plaane natukene suuremale ringile.
- Edaspidiste arendusvajaduste kaardistamine.
Teenusega seotud dokumendid:
- DIGARi põhimäärus (vajab uuendamist)
- RaRa strateegia 2022-2025
- RaRa säilituspoliitika
- Kultuuri arengukava 2021-2030
- Digiühiskonna arengukava 2030
Kontaktisik: Greete Veesalu